Aktualności

Sezon 2019 zakończony

Jachty wyjęte z wody, rejsy zakończone, realizowane projekty w trakcie rozliczenia. Zakończyliśmy bardzo pracowity sezon żeglarski 2019. Co realizowaliśmy: 4 projekty współfinansowane przez Gminę Łomianki, bałtycki rejs wieloetapowy, bałtycki rejs szkoleniowo – stażowy dla młodzieży, szkolenia na stopień żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego, zajęcia edukacyjne i szkoleniowe poświęcone tematyce żeglarskiej, rejs w Grecji we […]

Zobacz więcej

Prośba o wsparcie naszych działań

Szanowni Państwo Stowarzyszenie Jachtklub Łomianki jest organizacją non profit. Zajęcia, relacje uczestników oraz historię naszej działalności zamieszczamy na stronie internetowej www.jkl.waw.pl lub Facebooku ww.facebook.com/jachtklublomianki.   Obecnie realizujemy projekty: • Szkoła Żeglarstwa – w ramach tego projektu prowadzimy pływania rekreacyjnie, szkolimy uczestników zajęć w celu zdobycia przez nich umiejętności i uprawnień żeglarskich w zakresie żeglarstwa śródlądowego […]

Zobacz więcej

Rok 2019. Relacje uczestników zajęć i rejsów.

 Projekt „Różne Oblicza Wolności”  współfinansowany przez Gminę Łomianki i  realizowany przez Stowarzyszenie Jachtklub Łomianki  we współpracy z  Publicznym Liceum Ogólnokształcącym w Łomiankach im. Karola Wojtyły. Tym projektem chcieliśmy upamiętnić mijającą w tym roku 30 rocznicę wolnych wyborów oraz na przykładzie ludzkich potrzeb i zainteresowań zmotywować młodzież do refleksji na temat wolności. Projekt składał się z […]

Zobacz więcej

Aktualności Facebook

Posumowań sezonu ciąg dalszy 🙂

Zapraszamy do przeczytania relacji jednej z uczestniczek sierpniowego rejsu po Morzu Bałtyckim:

"Na początku sierpnia młodzież z naszego Jachtklubu wraz z kapitanem Andrzejem Piechowiakiem i zastępcą kapitana Robertem Gułą wyruszyła w rejs po Morzu Bałtyckim.

1 sierpnia okazał się dla łomiankowskiej młodzieży niezapomnianym dniem, ponieważ właśnie wtedy nastąpiło jej pierwsze spotkanie z s/y Mestwin, który szybko okazał się być wybitnie dzielną jednostką i zabrał zgromadzone na swym pokładzie towarzystwo w morską przygodę!

Swój rejs rozpoczęliśmy od zaokrętowania i przejścia szkolenia przeprowadzonego przez kapitana. Dotyczyło ono między innymi bezpieczeństwa na jachcie, zasad poruszania się oraz wzywania pomocy.
Olbrzymim plusem dla przyszłej współpracy w załodze była nasza wcześniejsza znajomość. Dzięki temu spędzaliśmy czas miło, wspierając się, równo dzieląc obowiązkami i uniknęliśmy sporów.

Celem naszego rejsu było dopłynięcie na szwedzką wyspę Gotlandia, na której w tym czasie odbywał się tzw. Tydzień Średniowiecza. Jednakże, jak się później okazało, morze i wiatr oczywiście zweryfikowały nasze plany... ale po kolei.

Po wypłynięciu z Górek zawinęliśmy jeszcze do portu w Helu, lecz nie zabawiliśmy tam długo. Po tym krótkim przystanku rozpoczęliśmy już swój rejs w kierunku wybrzeży Gotlandii.

Niebawem jednak okazało się, jak to się na Morzu Bałtyckim często okazuje, że musimy nieco zmodyfikować nasze plany. Ze względu na niekorzystny dla nas wiatr północny, byliśmy zmuszeni do wdrożenia alternatywnych koncepcji.

Po trzech dobach płynięcia, które charakteryzowały się dla większości załogi pracą na jachcie, snem i walką z chorobą morską, udało nam się przybić do portu w Kristianopel. Był to co prawda skromny porcik, jednakże wszystkich zachwycił swoją skandynawską architekturą i bliskością natury. Po dniu spędzonym w Kristianopel, postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jeden port w Grönhogen, vis a vis Kristianopel, lecz nie na lądzie, a na wyspie Olandia.

Z Grönhogen udaliśmy się już w rejs powrotny do Polski. Paradoksalnie, minął on szybciej niż podróż do Szwecji, bo zajął nam zaledwie dobę. Stało się tak, ponieważ wiatr, który w stronę Szwecji był niekorzystny, w drodze powrotnej pchał nas prosto do domu. Jednakowoż był to intensywny powrót, towarzyszył nam silny wiatr, przez co praca na jachcie wymagała od nas więcej koncentracji i ostrożności. Ze względu na to, że mieliśmy jeszcze sporo czasu do zdania Mestwina, pozwoliliśmy sobie odwiedzić Jastarnię.

Podsumowując rejs, myślę, że nabyliśmy dzięki niemu wiele cennych doświadczeń. Patrząc z perspektywy załogi, uważam, że mieliśmy szczęście płynąć z doświadczonymi żeglarzami, którzy na każdym kroku okazywali nam zrozumienie i wsparcie. Chętnie dzielili się swoją rozległą wiedzą, a jednocześnie nie pozwalali na nadmierną swawolę i pilnowali przestrzegania zasad. Jestem pewna, że ten sierpniowy rejs został nam na długo w pamięci, a dla części załogi, która chce rozwijać się żeglarsko będzie przykładem i nauką na przyszłość."
... WięcejMniej

View on Facebook

Czas na podsumowanie sezonu żeglarskiego 2019
Trzeba przyznać, że w tym roku sporo się u nas działo!

Na przełomie czerwca i lipca 4 załogi wyruszyły w wieloetapowy rejs
"Narew, Pisa, Mazury". Był to projekt realizowany przez nasze Stowarzyszenie dzięki wsparciu Gminy Łomianki.

Celem projektu było dopłynięcie do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wykorzystując szlak żeglowny na Narwi i Pisie.
W założeniu, w każdym z tygodniowych etepów udział brały osoby młode.
Średnia wieku sterników wyniosła zaledwie 18 lat!

Projekt "Narew, Pisa, Mazury" był rejsem wyjątkowym, w którym młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności. Poszczególne etapy wymagały dużej wiedzy żeglarskiej a także wielu innych umiejetności takich jak planowanie trasy, podejmowanie samodzielnych decyzji czy współpracy w grupie.

Jak wyglądały poszczególne etapy?
Dokąd udało się dopłynąć?
Jakie trudności napotkały nasze młode załogi i jak sobie z nimi radziły?

Poniżej link do audycji radiowej- rozmowy przeprowadzonej z naszymi sternikami w Ostrołęce- w radiu OKO
www.radiooko.pl/informacje/informacje-ostroleka/24336-zeglarze-z-jachtklub-lomianki-w-radiu-oko

Dodatkowo dzięki pracy jednego z naszych klubowiczów Krystiana, ze zdjęć powstał film ukazujący poszczególne etapy tego projektu.

Zachęcamy do obejrzenia!
... WięcejMniej

View on Facebook

Rejs lub rejsy po Wiśle planowaliśmy od dłuższego czasu. W roku 2015 na początku września postanowiliśmy rozpoznać trasę . Odbył się rejs jachtem typu Omega z Łomianek do Płocka. Napęd stanowiły żagle i pagaje, bez silnika zaburtowego.
Link do filmu z rejsu:

www.youtube.com/watch?v=OyRLpFtK3S0

W roku 2016 wyruszylismy w rejs po Wiśle jachtem kabinowym Phobos 24 o zanurzeniu ok. 40 cm na trasie Łomianki - Iława.

W kolejnym roku został ogłoszony Rok Rzeki Wisły 2017 i postanowiliśmy popłynąć Wisłą jeszcze raz. Tym razem towarzyszyliśmy płynącym tradycyjnym łodziom drewnianym, które brały udział w imprezach z okazji Roku Rzeki Wisły. Byliśmy jedynym jachtem na trasie spływu.
... WięcejMniej

View on Facebook

2 months ago

Jachtklub Łomianki

Cześć, w zeszłym tygodniu JachtKlub Łomianki zakończył tygodniowy rejs po zatoce Sarońskiej. Odwiedziliśmy Ateny, Epidavros, Methanę, Poros, Hydrę Eginę i jeszcze kilka fajnych miejsc. Niedługo szersza relacja z rejsu. Tymczasem, taki tam widoczek. 😉 ... WięcejMniej

View on Facebook